Member Login



Finals Nights - 13th Dec 2019 and 24th January 2020

31st January 2020

On 13th December the singles finals took place and on 24th January the doubles.

Below the report below are photographs of the winners.

Finals Night (singles) - Friday 13th December

A well-attended Finals Night witnessed some spirited squash in both the handicap and plate finals, with Miles Montelius and Adam Barnes coming through as winners respectively.

The Men’s final saw Luke Credland prevail over Jolyon Head in a close and hard fought match.

Congratulations to all on reaching the Finals!

Handicap Trophy:

  • Winner: Miles Montileus
  • Runner up: Tom Banks

Plate:

  • Winner: Adam Barnes
  • Runner up: Richard Morris

Men’s Championships:

  • Winner: Luke Credland
  • Runner up: Jolyon Head

Doubles Finals Night – Friday 24th January 2020

A great evening of very entertaining and quality doubles competitions !

Mixed Doubles kicked off the evening, with three-time winner Becky Bradshaw partnering Jonny Powell as defending champions, taking on the 2015 champs Sara Barraud and Brian Hunt.

Possibly they were pacing themselves, as both Sara and Brian were to appear again later in the programme, eventually going down to defeat 3-1 in a tight match.

Perhaps the tactic worked, as Sara and Diane Seaman, who have won the Ladies Doubles three times before, prevailed over the equally experienced and past winners Lynn Jeffries and Alison Lush.

The evening closed with a classic Men's Doubles match, packed full of brutality and cunning in equal measure. Despite having saved his energy earlier, Brian, and his partner Chris Thain, were unable to withstand the speed and skill of two of the club’s top singles players pairing up together, Luke Credland and Jonny Powell....who didn’t seem to worry about saving his energy from earlier ! A cracking confrontation capping a great evening’s entertainment.

Congratulations to all participants on a fine performance and thanks to Rollo for presenting the trophies.

Results:

Men’s Doubles:

  • Winners: Luke Credland & Jonny Powell
  • Runners up: Brian Hunt & Chris Thain

Ladies Doubles:

  • Winners: Sara Barraud & Diane Seaman
  • Runners up: Lynn Jeffries & Alison Lush

Mixed Doubles:

  • Winners: Becky Bradshaw & Jonny Powell
  • Runners up: Sara Barraud & Brian Hunt

The Committee

[image]

News & Events

About this squash & tennis court reservation system

mycourts ® is a Registered Trademark of HBI Consulting Ltd
Copyright © 2005-2021 HBI Consulting Ltd